Wypadek w pracy – ustalanie przyczyn

Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o ustalanie przyczyn wypadków przy pracy. Przedstawiamy również praktyczne wskazówki jak to zrobić w właściwy i prawidłowy sposób.

Zbieranie danych – wypadek przy pracy

Podczas określania przyczyny wypadków największa trudność sprawia określenie przyczyny zewnętrznej, która spowodowała wypadek. Często występują również błędy podczas przygotowywania dokumentacji powypadkowej, a na ich występowanie wpływa również zbyt ogólne formułowanie problemów. Ustawodawca wyznacza 14 dni na postępowanie powypadkowe i najlepiej wykorzystać te dni na przygotowanie skutecznego raportu. Nie należy się spieszyć i zbyt wcześnie oddawać na biurko przełożonego gotowe sprawozdanie. Na początek (w terminie do 4 dni po wypadku) należy zebrać dowody, a na ich podstawie opisać miejsce wypadku, wysłuchać poszkodowanego, zebrać informacje od świadków, którzy widzieli sytuacje oraz uzyskać opinię lekarską na temat urazu jaki doznał poszkodowany. Następnie podziel swój czas na dokładną analizę zebranych danych oraz napisanie protokołu powypadkowego (w terminie 14 dni).

Ustalanie przyczyny wypadku w pracy

Podczas badania i gromadzenia informacji na temat wypadku podczas pracy musisz pamiętać jaki przeświadczy temu cel: musisz ustalić przyczynę wypadku. W tym celu możesz zebrać również inne dowody lub zlecić potrzebne audyty, uzyskiwać opinie potrzebne w danym temacie.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *